Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 11.11.2014 року у справі №920/915/13 Постанова ВГСУ від 11.11.2014 року у справі №920/9...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 11.11.2014 року у справі №920/915/13
Постанова ВГСУ від 28.01.2014 року у справі №920/915/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2014 року Справа № 920/915/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дроботової Т.Б.- головуючого Волковицької Н.О. Рогач Л.І.за участю представників:прокуратуриТомчук М.О. - прокурор відділу Генеральної прокуратури Українипозивачане з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно)відповідачаКрасюк Н.І. - довіреність від 19.02.2014 р.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу на постановувід 31.10.2013 р. Харківського апеляційного господарського судуу справі№ 920/915/13 господарського суду Сумської областіза позовомОхтирського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Охтирської районної державної адміністрації до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводупровнесення змін до договору оренди земельної ділянки В С Т А Н О В И В :

У травні 2013 року Охтирський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Охтирської районної державної адміністрації звернувся до господарського суду Сумської області з позовом до ПАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу про внесення змін до договору оренди землі від 11.05.2010 р., укладеного між Охтирською райдержадміністрацією та ПАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу, який зареєстрований у відділі Держкомзему України в Охтирському районі 08.04.2011 р., виклавши пункти 5 та 9 у наступній редакції:

- "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4 982 911,88 грн. (чотири мільйони дев'ятсот вісімдесят дві тисячі дев'ятсот одинадцять гривень 88 коп. з урахуванням коефіцієнту індексації за 2011 рік)";

- "9 Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 597 949, 43 грн. (п'ятсот дев'яносто сім тисяч дев'ятсот дев'ять гривень 43 коп.) на рік, що становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки".

Позовні вимоги з посиланням, зокрема, на приписи статей 651, 653 та статей 21, 30 Закону України "Про оренду землі" обґрунтовані тим, що рішенням господарського суду Сумської області від 18.03.2010 р. Охтирську райдержадміністрацію було зобов'язано укласти з ВАТ "Укрнафта" (правонаступником якого є ПАТ "Укрнафта") в особі Качанівського газопереробного заводу договір оренди земельної ділянки під об'єктами комплексу підготовки газу площею 15,6057 га на території Малопавлівської сільської ради в редакції, запропонованій ПАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу, на виконання якого між сторонами 11.05.2010 р. укладено договір оренди землі для розміщення об'єктів установки комплексу підготовки газу (землі промисловості, зв'язку енергетики, оборони та іншого призначення), який був зареєстрований у відділі Держкомзему України в Охтирському районі 08.04.2011 р.

Прокурор зазначав, що оскільки рішенням Охтирської районної ради від 30.11.2010 р., зі змінами від 29.04.2011 р., затверджено нову нормативну грошову оцінку земельної ділянки, переданої відповідачу за спірним договором, виникла необхідність внесення змін до укладеного між сторонами договору, у зв'язку з чим на адресу відповідача листом від 02.06.2011 р. № 1533/110/3/5/1/19 направлявся проект додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі в частині визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, у підписанні якого відповідачем було відмовлено, а на повторно надісланий райдержадміністрацією 25.01.2012 р. лист з проектом додаткової угоди до договору оренди землі від 11.05.2010 р., відповідачем направлено протокол розбіжностей, за яким відсоток, що є базовим для нарахування орендної плати зменшено з 12 % до 3, 8 % та збільшено строк дії договору з 5 років на 10 років.

Прокурор, звертаючись до суду з даним позовом, зазначав про недосягнення між сторонами домовленості щодо внесення змін до договору оренди землі та наявності правових підстав для внесення таких змін, виходячи з умов пункту 12 договору оренди землі та приписів чинного законодавства.

У відзиві на позовну заяву ПАТ "Укрнафта" заперечувало проти позовних вимог вказуючи на безпідставність вимог прокурора, посилаючись на ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 08.06.2011 р. № 6-2914св11, в якій зазначено, що умови договору оренди землі не зобов'язують сторони вносити зміни до договору, зокрема, збільшувати чи зменшувати розмір орендної плати, а лише зобов'язуються за певних обставин переглянути умови договору. Відповідач також вказував, що встановлена рішенням Охтирської райради від 30.11.2010 р. нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки майже в чотири раз більше нормативної оцінки, визначеної сторонами у договорі.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 10.06.2013 р. (суддя Коваленко О.В.) матеріали справи № 920/915/13, на підставі частини 1 статті 15 та частини 1 статті 17 Господарського процесуального кодексу України, направлені за до господарського суду м. Києва за територіальною підсудністю (том 1 а.с. 73-75).

Ухвалою господарського суду м. Києва від 21.06.2013 р. справа прийнята до провадження та призначена до розгляду (том 2 а.с. 2-4).

Рішенням господарського суду м. Києва від 15.08.2013 р., залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 31.10.2013 р., позов задоволено в повному обсязі, внесені зміни до договору оренди землі від 11.05.2010 р., укладеного між Охтирською районною державною адміністрацією та ПАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу, який зареєстрований у відділі Держкомзему України в Охтирському районі 08.04.2011 р. за № 592030004000174, виклавши пункти 5 та 9 у такій редакції, визначеній прокурором у позовній заяві.

Постановою Вищого господарського суду України від 28.01.2014 р. рішення господарського суду м. Києва від 15.08.2013 р. та постанова Київського апеляційного господарського суду від 31.10.2013 р. у даній справі скасовані, а справа направлена до господарського суду м. Києва для виконання вимог статті 17 Господарського процесуального кодексу України, з підстав порушення господарським судом м. Києва правил територіальної підсудності.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 28.02.2014 р. справа прийнята до провадження та призначена до розгляду.

Рішенням господарського суду Сумської області від 12.05.2014 р. (судді: Котельницька В.Л., Зайцева І.В., Левченко П.І.) позовні вимоги задоволені в повному обсязі, внесені зміни до договору оренди землі від 11.05.2010, укладеного між Охтирською районною державною адміністрацією та ПАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу, який зареєстрований у Відділі Держкомзему України в Охтирському районі 08.04.2011 за № 592030004000174, викладено пункти 5 та 9 у наступній редакції:

" 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 4982911 грн. 88 коп. (чотири мільйони дев'ятсот вісімдесят дві тисячі дев'ятсот одинадцять гривень 88 коп. з урахуванням коефіцієнту індексації за 2011 рік)";

" 9. Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 597949 грн. 43 коп. (п'ятсот дев'яносто сім тисяч дев'ятсот сорок дев'ять гривень 43 коп.) на рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки".

Мотивуючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та відповідності їх вимогам чинного законодавства і умовам договору.

За апеляційною скаргою ПАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу Харківський апеляційний господарський суд (судді: Бондаренко В.П., Россолов В.В., Черленяк М.І.), переглянувши рішення господарського суду Сумської області від 12.05.2014 р. в апеляційному порядку, постановою від 18.08.2014 р. залишив його без змін з тих же підстав, посилаючись також на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду України від 03.12.2013 р. у справі № 5009/3430/12.

ПАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить судові рішення у справі скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги невірним застосуванням та порушенням судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 4, 22, 33, 43, 54, 74, 82, 99, 101, 104 Господарського кодексу України, статей 179, 188 Господарського кодексу України та статей 525, 632, 651, 652, 792 Цивільного кодексу України.

Скаржник зазначає, що результати нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки на замовлення фізичної або юридичної особи видаються відповідним територіальним органом Держземагентства України як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, який відсутній у матеріалах справи, в той час, як судами безпідставно не взято до уваги обґрунтований розрахунок нормативної грошової оцінки землі, здійснений відповідачем у відповідності до норм земельного законодавства та безпідставно відхилено клопотання про проведення судової земельно - технічної експертизи, вважаючи, що у суду відсутні необхідні знання у галузі земельного законодавства для визначення грошової нормативної оцінки землі.

При цьому, скаржник не погоджується з доводами суду апеляційної інстанції щодо наявності компетенції, відповідних знань та вміння перевірити вірність розрахунку та належності доказів, як це передбачено процесуальними нормами чинного законодавства та вважає, що залишення в силі судових рішень у даній справі порушить права відповідача та змусить сплачувати завищений розмір орендної плати за користування п'ятьма земельними ділянками, що суперечить основним принципам Податкового кодексу України.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні прокурора та представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, 04.06.2008 р. розпорядженням Голови Охтирської районної державної адміністрації № 330 затверджено технічну документацію із землеустрою, що посвідчують право користування земельними ділянками ВАТ "Укранфта" на Качанівському газопереробному заводі під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області та надано ВАТ "Укранфта" в особі Качанівського газопереробного заводу в оренду на 5 років земельні ділянки загальною площею 15,6057 га для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу за межами населених пунктів на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області (том 1 а.с. 6).

23.12.2008 р. рішенням тридцять четвертої сесії Охтирської районної ради затверджено нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих в оренду ВАТ "Укранфта" в особі Качанівського газопереробного заводу, під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради площею 15,6057 га у розмірі 1 385 786,16 грн., з подальшим її переглядом у квітні місяці 2009 року, після отримання незалежної експертної оцінки (том 1 а.с. 10).

31.07.2009 р. розпорядженням Голови Охтирської районної державної адміністрації № 456 внесені зміни в пункт 4 розпорядження від 04.06.2008 р. № 330 "Про надання в оренду ВАТ "Укрнафта" земельних ділянок для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради" а саме: замість слів "встановити з розрахунку 10 % від грошової оцінки" читати "встановити з розрахунку 12 % від грошової оцінки" (том 1 а.с. 7).

Судами під час розгляду справи також встановлено, що рішенням господарського суду Сумської області від 18.03.2010 р. у справі № 15/315-09, зобов'язано Охтирську районну державну адміністрацію укласти договір оренди землі з ВАТ "Укрнафта в особі Качанівського газопереробного заводу на земельну ділянку під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради в редакції, запропонованій ВАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу (том 1 а.с. 13-18).

11.05.2010 р. між Охтирською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ВАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу ("орендар") укладено договір оренди землі, зареєстрований у Відділі Держкомзему у Охтирському районі Сумської області, про що внесено запис від 08.04.2011 за № 592030004000174, за умовами пунктів 1, 8 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для розміщення об'єктів установки комплексу підготовки газу, яка знаходиться біля с. Качанівка на території Малопавлівської сільської ради, Охтирського району, Сумської області строком на 5 років.

Відповідно до пункту 2 договору оренди землі, в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 15,6057 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 1 596 586 грн. 27 коп. (пункт 5 Договору оренди землі).

Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 191 590,35 грн. на рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

30.11.2010 р. Охтирською районною радою прийнято рішення "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ВАТ "Укрнафта" для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області", відповідно до якого затверджено нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих в оренду ВАТ "Укрнафта" для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу, під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області площею 15,607 га в розмірі 4 982 911, 88 грн. станом на 2010 рік (том 1 а.с. 11).

29.04.2011 р. рішенням п'ятої сесії шостого скликання Охтирської райради доповнено рішення від 30.11.2010 р. про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ВАТ "Укрнафта" (землі промисловості) для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради пунктом 3, згідно якого рішення районної ради від 23.12.2008 р. вирішено вважати таким, що втратило чинність (том 1 а.с. 12).

Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Охтирської районної державної адміністрації про внесення змін до договору оренди землі від 11.05.2010 р., укладеного між Охтирською райдержадміністрацією та ПАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу в частині пунктів 5 та 9 стосовно розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру річної орендної плати, з посиланням на приписи статей 651, 653 та статей 21, 30 Закону України "Про оренду землі", з огляду на необхідність внесення змін до договору оренди землі внаслідок зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, переданої відповідачу у користування.

За приписами статей 627, 628 та 629 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за землю визначена у частині 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, відповідно до пункту 12 договору оренди землі від 11.05.2010 р., сторони при укладенні договору досягли згоди, що розмір орендної плати переглядається кожного року у разі: зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки; зміни умов господарювання, передбачених договором; зміні розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, зазначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

За приписами статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 % нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12% нормативної грошової оцінки.

Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок (стаття 271 цього Кодексу).

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).

Відповідно до статей 15, 18 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" визначена документація з оцінки земель та передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами під час розгляду справи, рішенням Охтирської районної ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ВАТ "Укрнафта" для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області", з урахуванням рішення райради від 29.04.2011 р. про доповнення вказаного рішення, затверджено нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих в оренду ВАТ "Укрнафта" для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу, під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області площею 15,607 га в розмірі 4 982 911, 88 грн. станом на 2010 рік та вирішено вважати таким, що втратило чинність попереднє рішення райради від 23.12.2008 р. (том 1 а.с. 10- 12).

При цьому, як встановлено судами, вказані рішення органу місцевого самоврядування е оскаржені, не визнані недійсними та не скасовані.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Статтею 73 вказаного Закону встановлена обов'язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування та передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За змістом частин 1, 2 статті 21 вказаного Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 526 Цивільного кодексу України, що кореспондується зі статтею 193 Господарського кодексу України, передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Враховуючи викладене, приписи чинного законодавства та встановлені судами під час розгляду справи обставини, зокрема, стосовно того, що оскільки нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, враховуючи зміну, відповідно до рішення органу місцевого самоврядування, розмірів нормативної грошової оцінки земель Малопавлівської сільської ради, виникли обставини, передбачені пунктом 12 укладеного між сторонами договору оренди землі, як підстава для обов'язкового перегляду (зміни) розміру орендної плати, судова колегія погоджується з висновками судів про задоволення позовних вимог, вважає судові рішення у справі такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстав для їх зміни чи скасування не вбачається.

Викладені у касаційній скарзі доводи скаржника судова колегія вважає непереконливими, такими, що спростовуються матеріалами справи та встановленими судами першої та апеляційної інстанції обставинами, а також такими, що зводяться до непогодження заявника касаційної скарги із судовими рішеннями.

Стосовно доводів скаржника про безпідставне відхилення судом клопотання відповідача про проведення судової земельно - технічної експертизи, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що в силу частини 1 статті 41 Господарського процесуального кодексу України, для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу, в той час як у даному випадку, розмір нормативної грошової оцінки землі визначений суб'єктом оціночної діяльності у сфері оцінки земель у відповідності до норм Закону України "Про оцінку земель", технічна документація щодо якої затверджена рішенням Охтирської райради від 30.11.2010 р., а розмір річної орендної плати визначений у відсотковому відношенні до нормативної грошової оцінки землі з урахуванням положень Податкового кодексу України та згідно з пунктом 9 укладеного між сторонами договору, що спростовує доводи заявника касаційної скарги про відсутність у суду необхідних знань у галузі земельного законодавства для визначення грошової нормативної оцінки землі та вирішення спору у даній справі без проведення експертизи.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що як вбачається з матеріалів справи, у висновку судово - економічної експертизи № 1003 від 30.08.2013 р., в межах кримінального провадження, встановлено, що 11.05.2010 р. між Охтирською держадміністрацією та ВАТ "Укрнафта" в особі Качанівського ГПЗ укладено договір оренди землі, за умовами пунктів 2, 5, 8 та 9 якого в оренду на 5 років надані земельні ділянки загальною площею 15,6057 га, нормативна оцінка яких становить 1 596 586,27 грн., а розмір орендної плати на рік визначається у розмірі 191 590,35 грн., що становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до висновку судово - економічної експертизи № 1003 від 30.08.2013 р. за результатами проведеного дослідження висновок "Акта Охтирської ОДФІ" від 05.04.2013 р. № 03-20-01 ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності Малоплавської сільської ради Охтирського району за період з 01.04.2011 р. по 28.02.2013 р." документально підтверджено невідповіднвсть нормативно - грошової оцінки зазначеної у договорі оренди землі від 11.05.2010 р., нормативно - грошовій оцінці землі, яка діяла на дату реєстрації договору. Судової експертизою також встановлено недоотримання бюджетом Малоплавської сільської ради Охтирського району орендної плати за використання земельної ділянки площею 15,6057 га на загальну суму 770 715,25 грн., у зв'язку із заниженням в договорі оренди землі від 11.05.2010 р. нормативної - грошової оцінки на 3 386 325,61 грн. (том 3 а.с. 138-145).

Стосовно доводів заявника касаційної скарги про невідповідність наявного в матеріалах справи витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку положенням Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 р. № 508, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що вказаним Порядком визначено саме процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) та пунктом 3.1 передбачено, що за результатами проведення нормативної грошової оцінки земель у межах району складається технічна документація про нормативну грошову оцінку земель району, що затверджується районною радою, а результати нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки на замовлення фізичної або юридичної особи видаються відповідним територіальним органом Держземагентства України як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель району, проте, вказаним Порядком не визначено обов'язковість реквізитів такого витягу. При цьому, скаржник не був позбавлений можливості у відповідності до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" та положень вказаного Порядку отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель.

Керуючись пунктом 1 статті 1119, статтями 1115, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В :

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 18.08.2014 р. у справі № 920/915/13 та рішення господарського суду Сумської області від 12.05.2014 р. залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Головуючий суддя Т. Дроботова

Судді: Н. Волковицька

Л. Рогач

logo